Már ha hihetünk egy akkora spílernek, mint amekkora Capa volt. Egy ma publikált rádióinterjú teljesen új megvilágításba helyezi Capa leghíresebb fotóját.
A New York Times egy 1947-es NBC-s rádiófelvétellel készült a Capa100-ra (ma van!), amiben Capa a milicista halála című - leghíresebb és legvitatottabb - képéről beszél. (Elképesztôen cuki, és utánozhatatlanul magyar akcentussal)
Long story short: a fotóról többen úgy gondolják, hogy megrendezett jelenetet ábrázol, mert ha valóban meghalna a katona, nem így ejtené el a fegyvert és nem úgy esne el, sőt, történészek szerint a helyszín sem stimmel igazán. Az sem egyértelmű, hogy a milicistát kivégzik-e, vagy harc közben esik el. A partraszállásról készült képek mellett ez Capa leghíresebb kockája, nem is nagyon illett megkérdőjelezni eredetét, ezért egészen az elmúlt évekig nem is nagyon bolygatták.
Az interjúra Brian Wallis, a Capa hagyatékát kezelő ICP egyik kurátora, talált rá egy Ebay-es aukción. Fogalma sem volt róla, mit ad el a tulajdonosa, aki 99 centért hirdette meg azt a páratlan felvételt, amit egy raktár kacatjai között talált - és amit végül kétezer dollárért hozott el Wallis.
Ez az interjú az egyetlen fennmaradt felvétel Capa hangjáról. Senki, még az életrajzírója sem (Richard Whelan, köszi Attila!) hallotta eddig Capát beszélni (leszámítva azokat, akik személyesen ismerték). Szóval, ezen a linken először hallhatjátok Capa hangját. Igen.
Az interjúban Capa többek közt a milicista halálának körülményeiről beszél, elmondja (!) hogyan készült a kép, a történet pedig nem is lehetne Capásabb:
Tűz alá kerültek egy csapat katonával. Capa a feje fölé emelte a gépet a fedezékben, hogy kifotózzon a lövészárokból, amikor néhány katona rohamra indult egy géppuskafészek ellen. Kattintott párat, nem is látta, hogy mi történt, majd miután túlélték a csatát, hazaküldte a fotókat a többi képpel együtt. Capa ezután még három hónapot dolgozott Spanyolországban, nem is tudott róla, hogy közben a szenzációs képe a spanyol polgárháború jelképeként járja be a világot. A többi pedig történelem. Az embertôl, aki pontosan tudta magáról, mennyit ér a misztikus rocksztár imidzs, amit építget.
Robert Capa elég nagy csibész volt.