Idén is (tavaly is) Marjai Jánossal ketten fotóztuk a TEDxYouth@Budapest előadóit.
Az alapötlet az volt, hogy mindenkiről készüljön egy olyan kép, amiről nagyjából kiderülhet, hogy mivel foglalkozik vagy miről ad elő - legyen kicsit személyes, kicsit egyedi, de ne annyira, hogy ne lehessen egymás mellé tenni őket egy programfüzetbe. Legyen elég tér a fotókon szövegnek, de azért töltsék ki a képet, satöbbi.
Nagyon hosszú posztot írhatnék arról, hogy miért nem sikerültek olyan jól a képek, de ehelyett inkább örülök annak a néhányak, amik igen. A négy legfontosabb tanulságot viszont levontam:
Nem lehet egy nap egy-két embernél többet fotózni. Efölött már azon aggódsz, hogy fél óra múlva a következő helyen kéne lenni, és nem a képre figyelsz.
Hagyni kell időt arra is, hogy ha nem jó a hely, nem jók a fények -nem áll össze valami- akkor el lehessen napolni, és nem a leadás előtti napra, most vagy soha szervezni fotózást.
Ki kell mozdítani az alanyokat a megszokott környezetükből. Egyik kép sem lett jó, ami olyan helyszínen készült, ami "épp útba esik"; "ott szoktam ebédelni"; "úgyis ott dolgozok"; - az ilyen kifogásokat el kell hárítani.
Jobb ha belenéz a kamerába, akit fotózol. Vagy nem.
A TEDxYouth@Budapest egy független szervezésű TED esemény, amihez a nagytestvér adja a nevet, de helyi közösség szervezi. Itthon van vagy négyféle TEDx rendezvény, a Youth egy egésznapos konferencia, ahol harminc év alatti fiatal tehetségek adnak elő mindenféle témákban (a fenti linken a HVG.hu-s Nagyításból kiderül, hogy ki-miről).