Tegnap valószínűleg mindenki elment volna a hír mellett (itthon legalábbis), hogy Netanjahu és Merkel találkoztak Jeruzsálemben, ha nem kerül fel Facebookra ez a fotó a The Post szerkesztőitől.
A találkozó utáni nyilvános fotózáson az izraeli miniszterelnök a tömeg felé mutatott, az ujja pedig szerencsétlen árnyékot vetett Merkel arcára. Nincs semmi trükk, nem kell Photoshopot kiáltani, a képen minden stimmel: a színpad szemből volt megvilágítva, az árnyéknak pont ott kell lennie, ahol a képen látszik. Az ilyen fotózásokon általában rengeteg fotós áll készenlétben, úgyhogy bármit is gondolnánk, egyáltalán nem volt nehéz vagy trükkös elkészíteni ezt a fotót. Sokkal könnyebb volt, mint publikálni.
A Jerusalem Post nem is használta a képet a találkozóról szóló hírek mellett, de az ott dolgozó újságírók a tiltás ellenére sokan megosztották a poént Twitteren és Facebookon. Valószínűleg ők sem gondoltak bele, milyen lavinát indítanak ezzel.
A fotós azóta mossa kezeit.Ő csak leadta ezt a kockát is több tucat képpel együtt a szerkesztőinek, de nem gondolta, hogy használni fogják. Pláne azt nem, hogy a kép elindul a közösségi értelemben vett világhír felé, és olyan politikai üzenet lesz belőle, amit ő sem akart.
Nem lehet nem látni a poént a képen (mi is kitettük, de a vizuális poénnál nagyobb feneket nem kerítettünk neki), ezért osztotta meg boldog-boldogtalan, amivel együtt jár az is, hogy nem mindenki rendezte le egy mosollyal a megosztást. Az index kommentelői közül is előbújtak a buta zsebnácik, és sikerült olyan elképesztő dolgokat levezetniük ebből a fotóból, ami már messze távol van a józan ész és a nyomdafesték közös határain.
Két jó kérdés a végére:
Nyert vele valaki? Itt van egy különleges és exkluzív fotó, ami körbejárta a világot és százezrek osztották meg. A lap nem közölhette le, ráadásul a botrány miatt magyarázkodniuk is kell, a fotós meg nem akarta a nyakába ezt az egészet. Aztán ott vannak az olvasók, akiknek az egyik része nem érti, a másik meg nem tudja helyén kezelni.
Megérte?